سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
۱۴۰۱/۰۴/۱۴
www.shorakh.com
دومیــــن حــــــوزه علمیـــــــه جهـــــــان تشیـــٌــــع
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
با حضور در دفتر دبیر شورای عالی:

رئیس و جمعی از مدیران جامعه‌المصطفی با دبیر شورای عالی حوزه علمیه خراسان دیدار و گفتگو کرد

دبیر شورای عالی افزود: جامعه المصطفی در خارج از کشور ظرفیت خوبی دارد و امروز این فرصت برای شما فراهم است تا از این ظرفیت بکر استفاده کنید چرا که نیازهای اساسی آنها برایشان بازگو نشده است و توجه به نیازهای اساسی به عنوان نیازهای فطری برای تشنگانی در آن طرف مرزها بسیار پر جاذبه است.

به گزارش خبرنگار دبیرخانه شورای عالی، رئیس نمایندگی جامعه المصطفی در خراسان با دبیر شورای عالی حوزه علمیه خراسان دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار ابتدا حجت‌الاسلام و الملسمین محمدرضا صالح رئیس نمایندگی المصطفی در خراسان ضمن ارائه گزارشی اجمالی از فعالیت های و آخرین وضعیت نمایندگی اظهار داشت: امروز از المصطفی هم نام و هم ردیف دانشگاه ها و مراکزی همچون الازهر در سراسر جهان یاد می شود.

وی افزود: امروز المصطفی گام های بلندی در حوزه تقریب مذاهب و تبیین معارف بلند اسلام ناب مبتنی بر پیام حیات بخش قرآن کریم در اقصی نقاط عالم برداشته است.
رئیس نمایندگی المصطفی در خراسان ادامه داد: بدون شک بزرگترین تبلیغ برای جمهوری اسلامی، حضور و بازدید میهمانان بین المللی از مراکز المصطفی در داخل کشور است و این یک فرصت محسوب می شود.

وی اضافه کرد: بهره‌گیری طلاب از سرچشمه معارف اسلام ناب و اهل بیت علیهم السلام، وجود طلابی علاقمند به اندیشه و گفتمان انقلاب اسلامی، تقویت زبان فارسی در میان طلاب، بهره‌مندی طلاب از غنای معارف تولید شده در کتب فارسی و بهره گیزی از زبان مادری طلاب در امر تبلیغ ار جمله برکاتی است که حضور و تحصیل طلاب در مراکز المصطفی در داخل کشور داشته است.

حجت الاسلام و الملسمین صالح عنوان کرد: امروز سیاست المصطفی بر تحصیل مقدماتی طلاب در کشورهای خودشان است.

وی افزود: امروز جامعه المصطفی در حوزه توسعه اندیشه مکتب اهل بیت علیهم السلام چهار هزار کتاب را به 30 زبان زنده دنیا ترجمه و منتشر کرده و بیش از یک هزار مؤسسه و مدرسه علوم دینی و حوزه علمیه در خارج از کشور با ما در ارتباط هستند.

رئیس نمایندگی المصطفی در خراسان ادامه داد: همچنین دانش آموختگان ما با تأثیرگذاری فراوان در کشورها با تدریس در مراکز آموزش عالی و تدریس رشته های اسلامی در کنار سایر رشته ها در دانشگاه ها با زنده نگه داشتن کرسی های تدریس و مدیریت دارالقرآن ها به عنوان ادامه دهنده و میراث دار حوزه های علمیه چهره‌ای عقلانی و جذاب از شیعه در جهان به تصویر کشیده است.

وی تصریح کرد: ما به عنوان یک نهاد حوزوی به دنبال تقویت مجموعه فرآیندهای علمی میان المصطفی و حوزه علمیه هستیم، چرا که المصطفی یکی از خروجی های تأثیرگذار حوزه علمیه کهن است.

رئیس نمایندگی المصطفی در خراسان افزود: امروز ظرفیت های بزرگی همچون تربیت مبلغ، شبهه شناسی و پاسخگویی به شبهات، جهت دهی به تولیدات با توجه نیاز جهان اسلام و ... در دستور کار جدی ما قرار دارد.

وی ادامه داد: در حوزه تبادل استاد با تکیه بر روح تهذیب و تربیت، برخورداری از سطح علمی مطلوب، داشتن روحیه انقلابی گری، تبحر در تدریس و در نهایت طیفی از اساتید انقلابی، رسالت مدار، فعال و با نشاط نیز از جمله مواردی است که می تواند در رأس تعاملات قرار بگیرند.

وی ضمن دعوت از ایشان جهت حضور میدانی در المصطفی با هدف مؤانست با طلاب خاطر نشان کرد: همچنین در حوزه گفتمان تشیع و انقلاب اسلامی در حوزه کتب تأثیرگذار و همچنین ایجاد مدارس مشترک در زمینه فقه های تخصصی مثل خانواده، حکومتی، اقتصاد و ... با همکاری های مشترک می توان به نتایج خوبی دست یافت.


در ادامه حجت الاسلام والمسلمین فرزانه با ابراز خرسندی از فعالیت های صورت گرفته اظهار داشت: امروز در المصطفی و همچنین نمایندگی خراسان به مسائل خوب و مفیدی توجه شده است و نیاز شناسی جهان اسلام در خارج و داخل اولویت اصلی همه است.

وی افزود: المصطفی در خارج از کشور ظرفیت خوبی دارد و امروز این فرصت برای شما فراهم است تا از این ظرفیت بکر استفاده کنید چرا که نیازهای اساسی آنها برایشان بازگو نشده است و توجه به نیازهای اساسی به عنوان نیازهای فطری برای تشنگانی در آن طرف مرزها بسیار پر جاذبه است.

دبیر شورای عالی حوزه علمیه استان خراسان ادامه داد: در اندیشه اسلامی و غیراسلامی برجسته ترین نیازشناس اصلی بشر مکتب تشیع است و به واسطه غنای این مکتب امروز دست ما پر است.

وی تصریح کرد: اما ما نباید گمان کنیم که امروز هرکس که در حوزه علمیه شیعه درس خوانده است اسلام شناس است. چرا که امهات دروس حوزه با اسلام شناسی متفاوت است.

وی افزود: ما به دنبال فقیه اسلام شناس هستیم و برای رسیدن به این مهم به امثال شهید مطهری، شهید بهشتی، شهید صدر و ... و ارتباط با اندیشه آن ها نیازمندیم.

حجت الاسلام والمسلمین فرزانه همچنین شخص مقام معظم رهبری با بیش از 60 سال سابقه مبارزاتی موفق در صحنه‌های گونان یک انسان و الگوی پخته تمام عیار است و در حقیقت ایشان یک فقیه اسلام شناس واقعی به معنای وسیع کلمه است.

وی با اشاره به شخصیت تحول آفرین رهبر معظم انقلاب تصریح کرد: فرآیند اندیشه هایی این چنین، وارد کردن و افزودن چیزی بر صحنه است. لذا هر چه می توانید آثار این بزرگان را وارد صحنه کنید. چرا که این اندیشه، تولید فکر می کند، معیار می دهد و از آنجایی که هدف ما تربیت فقیه اسلام شناس است بینش اسلامی را باید از این ها گرفت.

دبیر شورای عالی حوزه علمیه استان خراسانخاطر نشان کرد: آخوندی به معنای واقعی کلمه پر جاذبه ترین چیز است به شرطی که آداب آخوندی توسط شخص رعایت شود.


ثبت دیدگاه
هیچ دیدگاهی برای این پست قابل نمایش نمی باشد.