سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
۱۴۰۱/۱۱/۱۶
www.shorakh.com
دومیــــن حــــــوزه علمیـــــــه جهـــــــان تشیـــٌــــع
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
رئیس مرکز خدمات حوزه های علمیه:

حدود ۵۰ هزار طلبه بدون مسکن هستند

حجت‌الاسلام والمسلمین میرمحمدی تصریح کرد: قریب به ۵۰ هزار طلبه و روحانی در سطح کشور نیازمند مسکن هستند.

به گزارش خبرنگار دبیرخانه شورای عالی، حجت الاسلام والمسلمین سید جمال میرمحدی در آیین تکریم و معارفه مدیر مرکز خدمات حوزه علمیه اصفهان اظهار کرد: امام محمد باقر(ع) در حدیثی فرمودند، «الحلم لباس العالم، حلم و بردباری زینت عالم است» بنابراین سعی شود خود را از این زینت عاری نسازیم.

وی با بیان اینکه از قرون گذشته تاکنون حوزه های علمیه، رسالت تبیین مبانی، اصول و شاخصه های معارف اسلامی را داشته، ابراز کرد: این مهم در قرون مختلف توسط حوزه های علمیه صورت گرفته است و این امانت به دست ما رسیده است.

رئیس مرکز خدمات حوزه های علمیه عنوان کرد: رسالت ما این است که در کاربردی کردن متناسب با زمان و مکان این امانت تلاش کنیم .

وی افزود: در حوزه معارف اسلامی و علوم اسلامی حق مطلب در طول مدت های گذشته ادا شده ولی رسالت حوزه های علمیه این است که این معارف را در عرصه علوم انسانی محقق سازیم .

حجت‌الاسلام والمسلمین میرمحمدی اذعان کرد: ما در بخش علوم انسانی کوتاهی کرده ایم، چرا که هنوز علوم انسانی از علوم غرب، گرته‌برداری می شود؛ بحث نقد و تحلیل منصفانه عملکرد حوزه های علمیه رسالت دوم است، آیا به خوبی حق علمای بزرگی که جان خود را در این راه دادند، ادا کردیم ؟

وی ابراز کرد: بحث انتظارات امامین انقلاب از حوزه های علمیه دیگر رسالت سنگین بر دوش حوزه های علمیه است،اگر رهبری بحث تمدن نوین اسلامی، بیانیه گام دوم و ..را مطرح می کنند، باید دید حوزه علمیه در این پازل رشدی چه جایگاه و نقشی دارد لذا باید عنایت ویژه ای به ماموریت ها و رسالت ها ی خود داشته و با استفاده از تجارب معنوی و علمی آنها را به سرانجام برسانیم .

رئیس مرکز خدمات حوزه های علمیه در رابطه به فرایند شکل گیری مرکز خدمات حوزه های علمیه گفت: با تدبیر حکیمانه رهبری در رابطه با تاسیس مرکز خدمات حوزه های علمیه روز به روز مشکلات طلاب و روحانیون رفع شده است.

وی تاکید کرد: بحث هدفمندی کمک ها و حمایت های مرکز خدمات حوزه های علمیه از سال گذشته آغاز شده که برکات خوبی داشته، بحث هدفمندی یعنی حمایت های مرکز خدمات حوزه علمیه های علمیه در خدمت طلاب، رسالت محور است و براین اساس در طول یکسال گذشته شاهد مهاجرت طلاب و روحانیون از مشهد و قم به سوی استان های دیگر بوده ایم.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرمحمدی تصریح کرد: از مرکز خدمات حوزه های علمیه این انتظار می رود که در حمایت از طلاب بهترین حرکت اتفاق بیفتد. قریب به 50هزار طلبه وروحانی در سطح کشور نیازمند مسکن هستند.

رئیس مرکز خدمات حوزه های علمیه خاطرنشان کرد: حرکت دیگری که برای سال آینده آغاز می کنیم این است که حمایت های مرکز خدمات حوزه های علمیه بیشتر معطوف به طلاب در حال تحصیل باشد.

وی بیان کرد: از مشکلات عمده طلاب در امر تحصیل، عدم تمرکز فکری لازم به امر فراگیری درس به دلیل مشکلات مالی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرمحدی گفت: بحث مساجد دیگر عرصه ای است که از مدیر حوزه علمیه اصفهان تقاضا دارم برای آن توجه و تاکید مضاعف داشته باشند. در کشور 70الی80هزار مسجد داریم که حدود 40هزار مسجد فقط امام جماعت دارند که عمدتا به اقامه نماز بسنده می شود، توجه به مسجدی که سنگر اصلی پیروزی انقلاب اسلامی بوده، امروز مغفول مانده است.

وی تاکید کرد: مساجد خالی در سطح استان ها را شناسایی کنیم و برای برنامه ریزی ویژه جهت حضور دائم و استفاده حداکثری از طلاب و روحانیون در قامت امام جماعت مساجد، همت گماشته و ما نیز در حد توان کمک می کنیم.

رئیس مرکز خدمات حوزه های علمیه در پایان گفت: معتقدیم که استان اصفهان از جمله استان های بی بدیل در نیروی انسانی است و لذا انتظار داریم مرکز خدمات حوزه علمیه اصفهان با توان چند برابری حرکت کند که امیدواریم با حضور مدیر جدید در راستای خدمت بیشتر به طلاب گام بردارد.


ثبت دیدگاه
هیچ دیدگاهی برای این پست قابل نمایش نمی باشد.