سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
۱۴۰۲/۰۱/۰۸
www.shorakh.com
دومیــــن حــــــوزه علمیـــــــه جهـــــــان تشیـــٌــــع
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
در مراسم تکریم و معارفه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد؛

هدف اصلی شورا باید حکمی‌سازی علم و فرهنگ باشد/نخبگان در بخش نظریه‌های فعالیت‌های فرهنگی به ما کمک کنند

مراسم تکریم حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر سعید رضا عاملی دبیر سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی و معارفه حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با مسئولان کشوری و لشکری در تالار ایوان شمس برگزار شد.

به گزارش خبرنگار دبیرخانه شورای عالی، مراسم تکریم دکتر سعید رضا عاملی دبیر سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی و معارفه حجت الاسلام والمسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس جمهور، دکتر مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم تحقیقات و فناوری، دکتر یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش، محمدمهدی طهرانچی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدرضا مخبردزفولی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر علیرضا مرندی رییس فرهنگستان علوم پزشکی، حجت الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، دکتر علیرضا زاکانی شهردار تهران، در تالار ایوان شمس برگزار شد.

دکتر مخبر دزفولی: انقلاب اسلامی ادبیات جهان را متحول کرد

دکتر محمدرضا مخبر دزفولی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در این مراسم اظهار کرد: انقلاب اسلامی زمانی که اتفاق افتاد، تشعشعی را ایجاد کرد که اگر نبود، شاید امروز در جهان جدید فرهنگ و ادبیات تمام دنیا متفاوت بود و ادبیات جهان را متحول کرد.

وی افزود: این ادبیاتی که انقلاب دارد متفاوت با ادبیات سکولار جهان است، شقی‌های جهان با این ادبیات مخالفت و توطئه‌چینی می‌کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: برخی می‌گویند که ما توهم دشمنی داریم، ولی بدانید که واقعاً با انقلاب اسلامی دشمنی می‌شود و این جنگ تا آمدن حضرت حجت(عج) ادامه دارد، چراکه باطل رفتنی است و حق حتماً پیروز و موفق می‌شویم کار ما در عرصه فرهنگ باور به این آرمان است.

وی ادامه داد: اگر این آرمان را باور کنیم توطئه را پس می‌زنیم متأسفانه هر وقت تردیدی پیش آمد آسیب دیدیم. امام و رهبری با مردم و پشتوانه اسلام کشور را اداره کردند و می‌کنند اگر اینگونه عمل کنیم موفق می‌شویم.

وی گفت: دکتر عاملی دانشمند برجسته علمی ـ فرهنگی است تجلیل از ایشان تجلیل از علم و فرهنگ است، در دوی امدادی هر روز کسی مسئولیت دارد و چون همدلی وجود دارد بر داشته‌های فرد دیگر افزوده می‌شود.

دکتر مخبردزفولی بیان کرد: امروز همزمان با تجلیل از دکتر عاملی تجلیل از دکتر خسروپناه نیز است چون می‌خواهد این پرچم را نگه دارد اما دو، دویی امدادی است چون هدف مشترک است. هر دو از دانشمندان و فرهیختگان کشور هستند، دکتر خسروپناه  بیش از ده اجازه از مراجع دارند و مدارک دانشگاهی را با موفقیت پیش بردند.

وی اضافه کرد: حضور در جایگاه شورا، مسیر دانشمندی و فرهیختگی است و کسانی که نگاه و افق راهبردی دارند را می‌طلبد که این توانمندی را در ایشان تحسین می‌کنم.

وی افزود: این جایگاه مهم است چون مأموریت‌های مهمی دارد، این نهاد راهبردی، ویترین نیست بلکه باید راهبردی و ریل‌گذاری را انجام دهد و بدون مداخله جدی حضور داشته باشد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: بسیاری از اسناد راهبردی تصویب شده بدون افق راه اهداف محقق بزرگ نمی‌شود اما شرط کافی اجرای اسناد راهبردی است. رمز موفقیت در به ثمر نشاندن اهداف همدلی و همکاری در حوزه‌های راهبردی است. این را در عرصه علم تجربه کردیم.

وی ادامه داد: روزی که انقلاب پیروز شد اثری از ایران در علم نبود امروز دو درصد علم از آنِ جمهوری اسلامی است بیش از 300 دانشمند یک تا دو درصد برتر علم در کشور داریم.

وی افزود: انقلاب اسلامی آنقدر در علم پیشرفت کرده است که قابل رقابت با بسیاری از کشورها نیست در حوزه‌های پزشکی و مهندسی خیلی خوب پیش رفتیم البته که مسیر به تغییر و اصلاح نیاز دارد.

دکتر افتخاری: برای حرکت به سمت قله‌های فرهنگی، باید چشم اندازها از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی ترسیم شود

دکتر ایمان افتخاری عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در این مراسم با تجلیل از دکتر عاملی و خوش آمدگویی به دکتر خسروپناه اظهار کرد: برای اینکه به سمت قله‌های فرهنگی حرکت کنیم باید چشم اندازها از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی ترسیم شود، چرا که جامعه انتظارش این است که چشم اندازهای جدید ترسیم شود. بخشی از حس ناکار آمدی در جامعه ناشی از این است که برخی از چشم اندازهایی که 20 سال پیش ترسیم شده، محقق نشده است. باید بتوانیم در این زمینه فعالانه‌تر عمل کنیم.

وی افزود: تغییر مختصات فرهنگی باعث شکاف‌هایی در جامعه شده است، تغییر رویکرد از دوران دکتر عاملی ایجاد شد، توجه به فضای مجازی جز دغدغه‌های ایشان بود. نیاز به چابک شدن دبیرخانه داشتیم که از جمله اولویت‌های ایشان بود در این زمینه نیز اقداماتی انجام دادند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: تغییر خلقیات نسل جوان، کانال‌های ارتباطی، چابک‌تر شدن نهادهای فرهنگی از جهت ابزارهایی که استفاده می‌کنند از مختصات فضای جدیدی است که باید به آن توجه شود.

وی تأکید کرد: به دیدگاه کلان و جامعه‌نگر نیاز داریم. دیدگاه دکتر خسروپناه می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد. امیدواریم اعضای شورا و نهادهای متصل به شورا و نهادهای کارشناسی با راهبری دکتر خسروپناه توفیق بیشتری برای برآورده شدن انتظارت رهبری داشته باشد.

حجت الاسلام و‌المسلمین غلامی: نیازمند درک دقیق همه تحولات اجتماعی هستیم

حجت الاسلام رضا غلامی رئیس مؤسسه مطالعات فرهنگی اجتماعی وزارت علوم نیز در مراسم تجلیل و معارفه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، اظهار کرد: هر چه زمان بیشتری گذشت ژرف اندیشی و دلسوزی به نظام از سوی دکتر عاملی نمایان‌تر شد، اقدامات هوشمندانه‌ای برای ارتقای دبیرخانه صورت دادند که انشالله زمینه‌ساز ارتقای دبیرخانه خواهد شد.

وی ادامه داد: جناب دکتر خسروپناه جزو دانشمندان برجسته در حوزه دین شناسی هستند و همواره مورد مراجعه فعالان فرهنگی بودند.

حجت الاسلام غلامی گفت: ما به شدت نیازمند درک دقیق تحولات اجتماعی هستیم چه تحولات آشکار و چه تحولات زیرپوستی. باید از توهم‌زدگی و تقلیل‌گرایی در مدیریت فرهنگی پرهیز کنیم، در این صورت تحولات بزرگی در حوزه فرهنگ رخ داده است. باید به دقت درک و تحلیل شوند تا در آینده مورد پیش بینی قرار گیرد.

حجت الاسلام غلامی گفت: ما در بخش‌هایی از جامعه با سطحی از بهم ریختگی ارزشی مواجه هستیم.  فهم و درک بهم ریختگی ارزشی مفهوم پیچیده ای است.

رئیس مؤسسه مطالعات فرهنگی اجتماعی بیان کرد: ما در حکمرانی فرهنگی در گام دوم نیازمند ایده‌های طلایی هستیم که از متن شناخت عمیق برمی‌خیزد. ما هم اکنون شکاف اجتماعی داریم و نمی‌توان آن را نفی کرد اما باید برای آن تدبیر داشته باشیم. به انسجام فرهنگی نیاز داریم که باید همزبانی فرهنگی در سطح ملی فرهنگی داشته باشیم، برای اینکه محقق شود باید بازسازی عقلانیت اجتماعی اسلامی صورت گیرد. این بازسازی فقط بُعد نظری ندارد بلکه نیازمند عمل است.

حجت الاسلام غلامی گفت: ایجاد همزبانی فرهنگی ملی و فراگیر مستلزم سعه صدربالاست، باید در مواجهه کج رویی ها سعه‌صدر داشته باشیم.

نمی‌توان فقط به بخشی از جامعه توجه کرد بلکه باید همه نخبگان فرهنگی که به ایرانیت اسلامی اعتقاد دارند به رسمیت شناخته شوند و زمینه برای بازیگری آنها فراهم شود.

وی اضافه کرد: من امیدوارم در دوره دکتر خسروپناه به معنویات رهبری درباره شورا نزدیک‌تر شویم. شورا ستاد عالی فرهنگی است همه دستگاه‌ها باید با شورا و دبیرخانه همکاری داشته باشند ایشان نیازبه همکاری ویژه‌ای دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: حرکت علمی زمانی به سرانجام می‌رسد که با اجماع نخبگی باشد

دکتر اسماعیلی با بیان اینکه حرکت علمی زمانی به سرانجام می‌رسد که با اجماع نخبگی باشد، گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان یک نهاد سیاست‌گذار به چنین اجماعی نیاز دارد.

دکتر محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم در سخنانی اظهار داشت: از دکتر عاملی تشکر می‌کنم چراکه بحث تحول را به سرانجام رساندند. دکتر خسروپناه فهم بالایی از آرای رهبری دارند و امیدواریم که در این مسیر تحولی موفق باشند.

وی ادامه داد: حرکت علمی زمانی به سرانجام می‌رسد که با اجماع نخبگی باشد و شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان یک نهاد سیاست‌گذار به چنین اجماعی نیاز دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: شورا در دوره فعالیت خود در علم و فناوری به خوبی عمل کرده است، اما در حوزه فرهنگ و فرهنگ عمومی به خوبی پیش نرفتیم. در دوره تحولی جدید گرایش بیشتر به این حوزه است و دکتر خسروپناه نیز صاحب نظر در حوزه فرهنگ است ما امیدوار هستیم که در این زمینه اتفاقات خوبی بیفتد.

وی ادامه داد: خوشبختانه در این دوره تفاوت نگاه دولت با شورا برطرف شده است و آمادگی کاملی برای برآورده شدن منویات مقام معظم رهبری ایجاد شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: انقلاب اسلامی با خواستگاه فرهنگی شکل گرفته است و امیدواریم گام‌های مانده تا تمدن نوین اسلامی به سرعت برداشته شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی: به فرماندهی و کنش‌گری فعال فرهنگی نیاز داریم

دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این مراسم اظهار کرد: زمانی علم و فرهنگ به خدمت سیاست سلطه درآمد، که سیاست فرهنگی بر جوامع سلطه پیدا کرد و اتفاقاتی در جنگ سرد رقم خورد، با پایان جنگ سرد آمریکا به عنوان پیشرو تمدن غرب با چالش‌های زیادی مواجه شد و تعاریفی جدید از جنگ جهانی علیه تروریسم و جنگ برای علم را مطرح کرد تا بتواند همچنان سیاست‌های خود را دنبال کند.

وی افزود: آمریکا به دنبال این است که فرهنگ‌های دیگر را حذف کند تا حاکمیت جهان سلطه را ایجاد کند. مانع این رویکرد حرکتی است که به دست امام به‌وقوع پیوست.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ایران اسلامی بعد از امام با رهبری خردمندانه حضرت آقا حرکت تمدن‌سازی را تثبیت کرد، این تمدن‌سازی برای غرب حرکت جدیدی بود.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی حرکتی است که مبانی آن بر علم و حکمت بود چرا که حضرت امام با ساختارهای تأسیس شده دنبال ساختار مبتنی بر علم و حکمت بود. ایجاد ساختار سپاه و جهاد کشاورزی، ساختار تشخیص مصلحت تضمین کننده حرکت حکمی فرهنگی انقلاب بود. یکی از این ساختارهای مهم، شورای عالی انقلاب فرهنگی بود چون لازم بود در مقابل حرکت ساختارمند غرب سیاست علم و فرهنگ بر مبنای حکمی شکل گیرد.

وی افزود: برخی به ساختار شورا نکاتی را مطرح می‌کنند در صورتی که این ساختار تضمین کننده تمدن نوین اسلامی است.

وی ادامه داد: برخی از اغتشاشات اخیر حمله به ارکان فرهنگی کشور بود در سال 60 حمله به ساختار سیاسی بود اما حمله اخیر حمله به علم و فرهنگ است که دانشگاه را مورد هجمه قرار دادند بنابراین جایگاه قرارگاه فرهنگی و ترسیم جایگاه آن از سوی مقام معظم رهبری مشخص می‌شود.

دکتر عاملی: سرمایه اجتماعی مهمترین قدرت کشور است

دکتر سعیدرضا عاملی دبیر سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی در این مراسم گفت: ما وارد عصر جدید انقلاب شدیم، جدید در لیبرال به معنای بازبودگی و لاییک بودن است اما جدید در کلام مقام معظم رهبری به معنای حیات دادن به غیرت اجتماعی و مواجهه با دنیای استکبار است.

وی افزود: عمدتاً انقلاب‌ها برخاسته از نگرش چپ و لیبرال بوده است، جامعه‌شناسان پیش‌بینی نمی‌کردند که انقلاب دینی شکل بگیرد. تغییر انقلاب، تغییر مسیر بزرگ است حرکت‌ها و جهش‌های اجتماعی در جهان شکل گرفت، حتی مسیحیت هم تحت تأثیر قرار گرفته است.

دکتر عاملی اضافه کرد: مشکلات و چالش‌هایی داریم. دوران بارداری ملت ایران طولانی بود اما وقتی انقلاب متولد شد، جنگ و فشار اتفاق افتاد و همچنان این مسیر ادامه دارد. چیزی که در چالش‌ها باعث موفقیت می‌شود سرمایه عظیمی است که آن را حفظ می‌کند.

وی ادامه داد: در کنار مسیر ایمانی و الهی، نوآوری راهکار اصلی مقابله با مشکلات است.

دبیر سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: منطق الگوریتمی در جهان حکمفرماست و اجتماعی شدن فرزندان در این فضا اتفاق می‌افتد.

دکتر عاملی بیان کرد: شورا مدعی است مجری، نهادهای فرهنگی کشور هستند. هدایت فرهنگی مهم است، بنیان هدایت فرهنگی در آموزش و پرورش و وزارت علوم است، اگر فرهنگ قوی داشته باشیم بسیاری از حوزه‌ها اعم از جهاد دانشگاهی، وزارت ارشاد، وزارت علوم سازمان تبلیغات قوی می‌شوند.

وی‌ با بیان اینکه نوآوری باید در جهت مشارکت جمعی باشد ادامه داد: توسعه اشتغال باید در فرهنگ صورت گیرد، اعتماد اجتماعی محصول اعتماد ما به مردم است، قدرت سرمایه اجتماعی مهمترین قدرت کشور است همبستگی ملی و تقویت حس عضویت اجتماعی بسیار مهم است. با عرصه بزرگ دشمنی مواجه هستیم دشمن جنگ‌ ترکیبی را پیش گرفته است باید قدرت رسانه‌ای کشور را تقویت کنیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: هدف اصلی شورا باید حکمی‌سازی علم و فرهنگ باشد

حجت الاسلام والمسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، نیز اظهار کرد: همه مسئولان باید به جایگاه قرارگاهی شورا باورمند باشند، قرارگاه وحدت در عین کثرت نیاز دارد.

وی افزود: هدف اصلی شورا باید حکمی‌سازی علم و فرهنگ باشد. علم و فناوری باید کارآمد باشد و مردم اثرش را ببینند، گاهی گرفتار عمل‌زدگی می‌شویم گاهی نظریه زده می‌شویم، حکمت پیوند نظر و حکمت است، باید از سنت حکمی بزرگان درس بیاموزیم.

دکتر خسروپناه ادامه داد: اقتصاد علم ساحت دیگر علم است وقتی شورا به همه ابعاد حکمت توجه کند، هدف غایی شکل می گیرد در این مسیر نیازمند مشارکت همه نخبگان و مشارکت توده مردم هستیم.

وی گفت: نخبگان در بخش نظریه‌های فعالیت‌های فرهنگی به ما کمک کنند، فعالیت‌های قرآنی و هنری مدنظر قرار گیرد و اثر حکمی آن مورد توجه باشد تا اثرش را در زندگی مردم ببینیم. راهبرد، راهکار برای اجرا و نظارت بر راهبرد باید برای اجرا باشد. این‌گونه مفهوم قرارگاهی بودن شورا تأمین می‌شود.


ثبت دیدگاه
هیچ دیدگاهی برای این پست قابل نمایش نمی باشد.