سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
۱۴۰۲/۰۳/۰۷
www.shorakh.com
دومیــــن حــــــوزه علمیـــــــه جهـــــــان تشیـــٌــــع
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۲/۱۸
با حضور حضرات آیات اراکی و علم‌الهدی:

پنجمین اجلاسیه کمیسیون‌های تخصصی شورای عالی حوزه علمیه خراسان برگزار شد

 آیت الله شیخ محسن اراکی عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه در این مراسم گفت: ما دوران جدیدی را در حوزه‌های علمیه طی می‌کنیم و تحول، بخشِ مهمِ امروز جامعه ماست.

به گزارش خبرنگار دبیرخانه شورای عالی، پنجمین اجلاسیه کمیسیون‌های تخصصی شورای عالی حوزه علمیه خراسان با موضوع «بایسته‌های برنامه‌ریزی مطلوب در حوزه علمیه» برگزار شد.

در این جلسه ابتدا حجت‌الاسلام‌والمسلمین فتح‌اللهی گزارشی از اقدامات و فعالیت‌های شورای عالی حوزه علمیه خراسان و نیز کمیسیون‌های تخصصی این شورا ارائه داد.

باید برای ساخت آینده مطلوب، برنامه داشته باشیم

سپس آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه به موضوع آینده‌نگری و آینده‌نگاری در آیات قرآن هم مورد اشاره و تاکید قرار گرفته است، افزود: طبیعی است که باید برای ساخت آینده مطلوب، برنامه داشته باشیم و در خط آینده‌نگری و آینده نگاری، باید مسئله وابستگی به خداوند را در نظر گرفت و محبت خدا را به یاد داشت.

آیت الله سیداحمد علم الهدی ادامه داد: از دیگر شاخصه‌های یک جامعه دینی علاوه بر آینده نگری، می‌توان به «حس مسئولیت در جامعه خودی»، «اعمال قدرت همراه با مقاومت» و «اجتناب از تاثیرپذیری از فضا‌های ایجاد شده» اشاره کرد.


عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان افزود: تحول و تغییر، یک جریان قهری است و هماهنگی ما با تغییر قهری در جامعه، اهمیت بالایی برای شناخت مسیر دارد.

وی با بیان اینکه هیچگاه حوزه را نمی‌توان از مسیر روحانیت جدا دید، تصریح کرد: بستری که روحانیت در آن برای اصلاح جامعه فعالیت می‌کند، در آینده حوزه را هم متحول می‌کند.

آیت الله علم الهدی ادامه داد: در حقیقت آنچه موجب تفاوت روحانیت امروز با گذشته شده، انقلاب است و این برکت انقلاب، در مسیر آموزه‌های امام (ره) برای حوزه و حوزویان رقم خورده است.

وی با بیان اینکه استکبار ستیزی، حیات روحانیت را تضمین می‌کند، افزود: بر این اساس مقابله‌های پی‌درپی و مکرر حوزویان با استکبار، می‌تواند پیروزی را به ارمغان آورد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با تاکید بر اینکه مرجعیت روحانیت برای مردم ثابت شده است و مردم به روحانیان اعتماد کامل دارند، افزود: باید خودمان را با جریان موجود تطبیق دهیم و این اعتماد را حفظ کنیم.

پیوند افکار اجتماعی با تحول در جامعه شیعی

 آیت الله شیخ محسن اراکی عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه هم در این مراسم گفت: ما دوران جدیدی را در حوزه‌های علمیه طی می‌کنیم و تحول، بخشِ مهمِ امروز جامعه ماست.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: در جامعه شیعیان، پیوند افکار اجتماعی با تحول، همراه است و ما شاهد این مسئله هستیم.


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه باید رهبری حوزه‌ها و وظایف و نقش حوزه و حوزویان شناخته و بررسی شود، افزود: خود مقام ولایت فقیه، بخشی از حوزه علمیه است و این جایگاه و نهاد، متصل به حوزه است.

وی تصریح کرد: حوزه علمیه باید رهبر پرور باشد و حرکت عظیم بشری را رهبری کند و نگاهِ بالاتر از شرایط است که می‌تواند آینده‌نگری کند.

رونمایی از دو سایت

در انتهای این مراسم از سایت «سامانه جامع قوانین و مقررات» شورای عالی حوزه علمیه خراسان و سایت «کلان‌روندهای آینده» رونمایی شد.ثبت دیدگاه
هیچ دیدگاهی برای این پست قابل نمایش نمی باشد.