سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
۱۴۰۰/۰۷/۰۶
www.shorakh.com
دومیــــن حــــــوزه علمیـــــــه جهـــــــان تشیـــٌــــع
لقب ندارد
پدر محمدرضا
کنیه ندارد
تاریخ تولد ۱۲۹۹/۱۰/۰۸
وضعیت تاهل متاهل
تاریخ فوت ۱۳۸۴/۱۰/۱۹
محل دفن مشهد

ولادت و خانواده

حضرت آیت الله حاج میرزا علی فلسفی تنکابنی فرزند آیت الله حاج شیخ محمدرضا تنکابنی، اسوه  علم و فقاهت وتقوا در سال ۱۲۹۹ شمسی مطابق با سال ۱۳۳۹ قمری در تهران به دنیا آمد.

پدر ایشان مرحوم آیت الله حاج شیخ محمد رضا تنکابنی فرزند شیخ محمد واعظ تنکابنی، از علمای برجسته و وارسته تهران به شمار می رفت.

مادر ایشان، دختر مرحوم آقا ابوالحسن تاجر اصفهانی ساکن تهران  بود. آن مرحومه به امور دینی اهتمام زیادی داشت، و به تربیت و رشد دینی خانواده اهمیت فراوان می داد و در ایام کشف حجاب از جمله بانوانی بود که هرگز از منزل خارج نشد و با نگرانی زیاد، مشکلات دینی زنان مسلمان را که با ایشان  مراوده  و ارتباط داشتند، پیگیری می کرد.

عموی آیت الله میرزا علی فلسفی، مرحوم آیت الله حاج شیخ محمدحسین تنکابنی از شاگردان برجسته و به نام آخوند خراسانی و از فقهای مبرز حوزه نجف به شمار می آمد.

همچنین برادر بزرگتر ایشان، خطیب شهیر مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد تقی فلسفی نیز از چهرههای به نام خاندان فلسفی بود که سابقه جهاد و مبارزات علیه دشمنان اسلام و سردمداران کفر، در پیشانی تاریخ مبارزات و تلاش های روحانیت می درخشد. چنانکه امام خمینی (قدس سره) در پیام خود را «زبان گویای اسلام» نامید.

تحصیلات حوزوی

آیت الله حاج میرزا علی فلسفی دروس مقدمات وسطح حوزه را در تهران و در محضر پدر و برادر بزرگوارشان  حاج شیخ ابوالقاسم و برخی اساتید دیگر گذراند.

ایشان در مدرسه فیلسوف الدوله تهران، شرح جامی و شمسیه  رانزد استاد فاضلی به نام شیخ حسین نوایی آموخت و سپس کتاب های مغنی و شرح  نظام را در مدرسه محمدیه (مقابل مسجد جامع تهران) در محضر شیخ محمدحسین بروجردی و سید محمد قصیر فراگرفت. او پس‌ از آن برای آموختن مقدمات اصول و فقه به مدرسه مروی رفت. او برای تحکیم پایه های علمی خویش و خواندن کتابهای رسائل و مکاسب،محضر پدر را از دست نداد.

آیت الله فلسفی همه آموخته های خود را به شیوه معمول در حوزه های علمیه با شاگردان هم دوره اش مباحثه میکرد و بهترین دوست و همراه هم مباحثه اش که تا سال های تحصیل در نجف اشرف، همراه با او ماند، آقای دکتر ابوالقاسم گرجی بود که در اغلب جلسات خصوصی درس پدر نیز شرکت داشت.

ایشان پس از گذراندن دروس سطح، و در سال ۱۳۲۴ شمسی برای تکمیل دروس حوزه به نجف اشرف و آستان مقدس امیرالمؤمنین علیه‌السلام مهاجرت کرد و بیش از ۱۶ سال ازنظر بزرگانی همچون مرحوم­ آیت الله العظمی شیخ محمدعلی کاظمینی، آیت‌الله ‌العظمی سید ابوالحسن اصفهانی، آیت‌الله‌العظمی سید محمود شاهرودی و آیت‌الله‌العظمی خوئی کسب علم نمود و به مقام والای اجتهاد نایل آمد؛  به‌طوری‌که ایشان از اولین کسانی بود آیت‌الله‌العظمی خوئی اجازه اجتهاد را با خط خود نوشتند.

آیت الله فلسفی در نجف اشرف در کنار کسب فیض از علمای بزرگ خود، به تدریس دروس عالی سطح به خصوص‌ کفایة الاصول اشتغال داشت. تبیین مطالب مجموعه توسط ایشان به‌قدری دقیق و روان بود که درس ایشان جزو بهترین دروس کفایه آن وقت محسوب می شد؛ تا جایی که برخی  اساتید حوزه علمیه نجف ایشان را در تدریس کفایه برخوردار از سحر بیان می‌دانستند.

وی افزون بر این، از پژوهش و تحقیق در مبانی فقه نیز غفلت نورزید و از همین رو،  در جلسه علمی شبانه آیت الله العظمی خویی که در آن بر کتاب عروه الوثقی مرحوم حاج سید محمد کاظم یزدی و کتاب وسیله النجاه حاج سید ابوالحسن اصفهانی  حاشیه زده می شد و به جلسه استفتا شهرت داشت، شرکت می جست  و از اصحاب استفتا بود.

اقامت در تهران

آیت الله فلسفی بعد از وصول به درجات عالیه اجتهاد، در سال ۱۳۴۰ شمسی به درخواست گروهی از مردم و اهل علم تهران بازگشت و در مدت هشت سال ضمن اقامه نماز جماعت در مسجد لرزاده (واقع در میدان خراسان)  به تدریس دروس سطح و خارج فقه  و اصول پرداخت.

در این مدت جوانان، مردم و علمای حوزه علمیه تهران از ایشان استفاده های معنوی و علمی فراوانی بردند که خاطرات بحث های اخلاقی و معنوی ایشان همچنان در اذهان شاگردان ایشان باقی مانده است.

هجرت به مشهد مقدس

حضرت آیت الله فلسفی در سال ۱۳۵۰ شمسی به دعوت مرحوم آیت الله العظمی حاج سید محمد  هادی میلانی با هجرت به مشهد مقدس جان دوباره ای به این حوزه بخشید و در جوار حرم حضرت ثامن الحجج علیه السلام رحل اقامت افکند. و به تدریس درس خارج فقه و اصول پرداختکه تربیت بیش از صدها عالم و دانشمند، ثمره  بیش از ۳۵ سال تلاش علمی و عملی ایشان در این شهر می باشد.

علما و شخصیتهای برجسته ای در حوزههای علمیه نجف اشرف، تهران و مشهد از محضر ایشان استفاده کردندکه از جمله آن میتوان به حضرات آیات محمد اسحاق فیاض (از مراجع تقلید نجف اشرف)،محمد آصف محسنی (ازمراجع تقلید)، سید مرتضی نجومی، سید علی گلپایگانی، سید احمد علم الهدی (امام جمعه مشهد) و حجج  اسلام مرحوم استاد علی دوانی(محقق و معلم ده هاکتاب)، شیخ محسن محدث زاده، سید رسول موسوی تهرانی، شیخ حسین انصاریان، شیخ حسین گرایلی و ده ها استاد برجسته حوزه اشاره نمود.

آیت الله فلسفی در کنار برخورداری از کرسی تدریسی، هرگز ارتباطش را با توده مردم رها نکرد و دعوت جمعی از مومنان شهر را برای حضور در مسجد شهدا پذیرفت و بدین صورت با مردم ارتباطی نزدیک و تناتنگ برقرار نمود.

ایشان مدتی بعد در مسجد کوچک کنار منزل خود به تدریس معارف و مباحث اخلاقی پرداخت و مردم را با معارف دینی آشنا نمود. آن عالم ربانی آنچه در بحث های اخلاقی مطرح می فرمود، خود بیش از همه بدان عامل بود.

ارتحال

اینگونه بود که پس از ۸۵ سال زندگی،  مقارن اذان ظهر روز تاسوعای سال ۱۴۲۷ قمری برابر با ۱۹ بهمن ۱۳۸۴ شمسی قلب استاد از تپش ایستاد و قلب شهر نیز دمی به خود لرزید. پیکر این عالم ربانی یک شبانه روز در منزل آن بزرگوار مورد وداع طلاب، علما و مردم این شهر قرار گرفت و در روز جمعه ۲۱ بهمن ماه ۱۳۸۴ از مسجد شهدا به طرف حرم مطهر امام رضا علیه السلام تشییع شد و پس از اقامه نماز میت از سوی دوست و همراه دیرینه اش حضرت آیت الله وحید خراسانی در جوار بارگاه رضوی در رواق «دارالسرور» در کنار حضرت آیت الله مروارید آرام گرفت و  به دوست و همراه همیشگی سالهای  اقامتش در مشهد پیوست.

به اشتراک بگذارید:
  • بازدید: 0
  • 0
  • 0
ثبت دیدگاه
هیچ دیدگاهی برای این پست قابل نمایش نمی باشد.
ارتباط مستقیم با مسئولان
تلفن ثابت:
051-32008497
051-32008118
کد پستی:
9154656386
رایانامه:
shora@mailkh.com
ساعت کاری:
شنبه الی چهارشنبه:

ساعت 7:30 - 14

روزهای پنجشنبه:

ساعت 7:30 - 13

آدرس:
مشهد مقدس، حرم مطهر، بلوار شهید شوشتری، انتهای شهید شوشتری 7، ساختمان شورای عالی حوزه علمیه خراسان
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دبیرخانه شورای عالی حوزه علمیه خراسان می باشد، استفاده از مطالب وب سایت با ذکر منبع بلامانع است.