سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
۱۴۰۰/۰۷/۰۶
www.shorakh.com
دومیــــن حــــــوزه علمیـــــــه جهـــــــان تشیـــٌــــع
لقب
پدر سید فاضل
کنیه
تاریخ تولد ۱۳۰۴
وضعیت تاهل متاهل
تاریخ فوت
محل دفن

ولادت و تحصیلات

آیة الله حاج سید محمد مهدی موسوی خلخالی فرزند سید فاضل در سال ۱۳۰۴ شمسی در شهر رشت متولد شد.

وی پس از وفات پدر بزرگوارش آیة الله سید فاضل موسوی خلخالی، به خاطر علاقه خانوادگی و دعوت عموی بزرگوارش در سال ۱۳۱۰ شمسی عازم نجف اشرف گردید و پس از گذراندن تحصیلات ابتدائی وارد حوزة علمیه شد ودر دروس سطوح عالی از محضر اساتید برجسته ای چون آیة الله شیخ مجتبی لنکرانی، آیة الله میرزا حسن یزدی، آیة الله شیخ مرتضی طالقانی و آیة الله شیخ محمد تقی ایروانی استفاده کرد.

ایشان سپس در درس خارج فقه واصول از محضر آیة الله العظمی حکیم، آیة الله شیخ حسین حلی و به خصوص آیة الله العظمی خوئی(از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۸۵ قمری) بهره مند گردید و جزء خواص وشاگردان برجستة ایشان قرار گرفت.

وی در درس فلسفه آیة الله شیخ صدرا باکودبه ای ودرس تفسیر آیة الله العظمی خوئی نیز شرکت نمود. وی هم بحث آیة الله شیخ مرتضی بروجردی بود.وی در ایام حضور خود در نجف اشرف به تدریس سطح و سطوح عالی مشغول بود.

هجرت به ایران

وی پس از هجده سال تحصیل وتدریس در حوزه نجف، در سال ۱۳۴۳ شمسی عازم ایران گردید ودر شهر تهران اقامت گزید و برنامه های علمی و تبلیغی خود را در این شهر آغاز کرد. وی در تهران سال ها به تدریس سطوح عالی و درس خارج فقه و اصول جهت طلاب و روحانیون وامامت جماعت مسجد جامع صدریه پرداخت و در این مدت به تاسیس کتابخانه عمومی و حوزه علمیه نیز اهتمام ورزید.

هجرت به مشهد مقدس

وی پس از رحلت مرحوم آیة الله فلسفی در سال ۱۳۸۵ به درخواست جمعی از فضلاء و طلاب، ساکن مشهد مقدس شد و به تدریس درس خارج اصول در مدرسه آیة الله العظمی خوئی پرداخت. این درس هم اکنون از دروس پر رونق حوزه علمیه مشهد محسوب می شود و طلاب وفضلاء بسیاری از محضر ایشان استفاده می کنند.

تالیفات

از ایشان کتاب هایی به چاپ رسیده است:

فقه الشیعه(تقریرات خارج فقه آیة الله العظمی خوئی)، کتب فقهی الرضاع والانفال، حاکمیت در اسلام، شریعت و حکومت، تحریف ناپذیری قرآن.

به اشتراک بگذارید:
  • بازدید: 0
  • 0
  • 0
ثبت دیدگاه
هیچ دیدگاهی برای این پست قابل نمایش نمی باشد.
ارتباط مستقیم با مسئولان
تلفن ثابت:
051-32008497
051-32008118
کد پستی:
9154656386
رایانامه:
shora@mailkh.com
ساعت کاری:
شنبه الی چهارشنبه:

ساعت 7:30 - 14

روزهای پنجشنبه:

ساعت 7:30 - 13

آدرس:
مشهد مقدس، حرم مطهر، بلوار شهید شوشتری، انتهای شهید شوشتری 7، ساختمان شورای عالی حوزه علمیه خراسان
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دبیرخانه شورای عالی حوزه علمیه خراسان می باشد، استفاده از مطالب وب سایت با ذکر منبع بلامانع است.