سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
۱۴۰۰/۰۷/۰۶
www.shorakh.com
دومیــــن حــــــوزه علمیـــــــه جهـــــــان تشیـــٌــــع
لقب
پدر مهدی
کنیه
تاریخ تولد ۱۳۰۴/۱۲/۰۵
وضعیت تاهل متاهل
تاریخ فوت ۱۳۹۵/۰۹/۲۸
محل دفن حرم مطهر حضرت رضا(ع)

ولادت و تحصیلات

آیة الله شیخ محمد واعظ زاده خراسانی در سال ۱۳۰۴ شمسی در شهر مقدس در یک خانواده مذهبی وروحانی  که تا چند نسل از وعاظ نامی خراسان بودند دیده به جهان گشود.

وی پس از گذراندن دورة ابتدائی در مکتب خانه ومدرسه، در سال ۱۳۱۸ شمسی به همراه پدر بزرگوارش مرحوم حاج شیخ مهدی واعظ خراسانی راهی نجف اشرف شد وتا اواسط  سال ۱۳۲۱ در این شهر اقامت کرد.

آیة الله واعظ زاده خراسانی در شهریور ماه سال ۱۳۲۸ شمسی به حوزه علمیه قم رفت و در مدت ۱۱ سال از دروس استادان بزرگ و مراجع تقلید وقت مانند آیة الله العظمی بروجردی، آیة الله العظمی سید محمد حجت، آیة الله سید صدر الدین صدر، آیة الله العظمی گلپایگانی، آیة الله العظمی اراکی و چند سال از درس خارج اصول حضرت امام خمینی استفاده نمود.

وی در این مدت، از درس فلسفه علامه طباطبائی (ره) نیز بهره مند شد و در علوم نقلی وعقلی از ایشان اجازة اجتهاد دریافت کرد. همچنین اجازة نقل حدیث از شخصیت های بزرگ از جمله علامه شیخ آقا بزرگ طهرانی، علامه سمنانی، آیة الله رامهرزی و اجازه شفاهی از آیة الله العظمی بروجردی اخذ نمود.

فعالیت های علمی

وی در حوزه علمیه قم در تدوین کتاب «جامع احادیث الشیعه» نزد آیة الله العظمی بروجردی داشت و از موسسین و نویسندگان مجله قدیمی و پربار درس هایی از مکتب اسلام بود.

وی مدت مدیدی از سال ۱۳۳۹ شمسی به جهت تدریس در دانشگاه فردوسی در دانشکده الهیات و معارف حضور پیدا کرد و به عنوان استاد تمام وقت به تربیت نسل جوان پرداخت و در زمینه های مختلف علوم نقلی و عقلی به تعلیم دانشجویان وطلاب علوم دینی همت گذشت.

فعالیت های فرهنگی

وی علاوه بر تدریس در حوزه و دانشگاه در فعالیت های فرهنگی عصر جدید نظیر برگزاری کنگره هزارة شیخ طوسی در سال ۱۳۵۰ شمسی، سرپرستی نشریة دانشکده الهیات مشهد، شرکت در کنگره های مختلف در داخل و خارج کشور وتاسیس و دبیر کنگره مجمع تقریب به پیشنهاد رهبر معظم انقلاب وعضویت در شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی حضور فعال داشت.  

آیة الله واعظ زاده خراسانی در هیات های امناء دانشگاه مذاهب اسلامی، مدرسة عالی شهید مطهری، دانشگاه علوم اسلامی رضوی و در شورای عالی کتابخانه ملی عضویت دارد و نیز مدیریت گروه قرآن واقتصاد اسلامی پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی را برعهده داشت.

تالیفات

از ایشان آثار متعددی به رشته تحریر در آمده که برخی از آن ها به شرح ذیل است:

۱.تصحیح و تحقیق دو کتاب «المقنع و الهدایة» شیخ صدوق.۲. تحقیق وترجمه کتاب «الجمل والعقود فی العبادات» شیخ طوسی.۳.نظارت ومشارکت در کتاب «المعجم فی فقه لغة القرآن و سر بلاغته»۴.طرح و مشارکت در کتاب «نصوص فی الاقتصاد الاسلامی کتابا وسنة و فقها».۵.طرح ومشارکت در کتاب « نصوص فی علوم القرآن.»

وفات

وی روز یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ در سن ۹۱ سالگی در منزل خود در مشهد درگذشت. پیکر وی فردای آن روز از محل مهدیه مشهد به سمت حرم علی بن موسی الرضا با حضور قشرهای مختلف مردم، اساتید دانشگاه، روحانیون و تعدادی از مسئولان استانی و کشوری تشییع و در رواق دارالعباده به خاک سپرده شد.

به اشتراک بگذارید:
  • بازدید: 0
  • 0
  • 0
ثبت دیدگاه
هیچ دیدگاهی برای این پست قابل نمایش نمی باشد.
ارتباط مستقیم با مسئولان
تلفن ثابت:
051-32008497
051-32008118
کد پستی:
9154656386
رایانامه:
shora@mailkh.com
ساعت کاری:
شنبه الی چهارشنبه:

ساعت 7:30 - 14

روزهای پنجشنبه:

ساعت 7:30 - 13

آدرس:
مشهد مقدس، حرم مطهر، بلوار شهید شوشتری، انتهای شهید شوشتری 7، ساختمان شورای عالی حوزه علمیه خراسان
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دبیرخانه شورای عالی حوزه علمیه خراسان می باشد، استفاده از مطالب وب سایت با ذکر منبع بلامانع است.