سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
۱۴۰۰/۰۷/۰۶
www.shorakh.com
دومیــــن حــــــوزه علمیـــــــه جهـــــــان تشیـــٌــــع
لقب
پدر سید حیدر
کنیه
تاریخ تولد ۱۳۱۵
وضعیت تاهل متاهل
تاریخ فوت ۱۳۸۳/۱۲/۰۳
محل دفن مشهد مقدس

ولادت و تحصیلات

آیت الله حاج سید مهدی عبادی در سال ۱۳۱۵ شمسی در خوسف بیرجند درخانواده ای متولد شد. پدر ایشان حجت الاسلام و المسلمین حاج سید حیدر عبادی از روحانیون شناخته شده  خراسان بود که زندگی اش را از راه کار کشاورزی تأمین می کرد.

پس از اتمام دوره ابتدایی، وارد مدرسه علمیه ای که پدرش در خوسف تاسیس کرده بود، شد و مدتی در آنجا و مدتی هم در مدرسه معصومیه بیرجند، به تحصیل ادبیات پرداخت.

ایشان پس از چهار سال راهی مشهد مقدس شد و به مدت ۱۳ سال از محضر عالمان برجسته ای چون حضرات آیات حاج میرزا احمد مدرس یزدی، حاج شیخ هاشم قزوینی، حاج شیخ مجتبی قزوینی، حاج میرزا جواد آقا تهرانی، حاج شیخ کاظم دامغانی، حاج حسین وحید خراسانی و حاج سید محمد هادی میلانی  کسب فیض نمود.

آیت الله عبادی در سال ۱۳۴۴ شمسی عازم نجف اشرف شد و به مدت سه سال در دروس خارج فقه و اصول بزرگانی مانند مرحوم امام خمینی(قدس سره)، آیت الله العظمی خوئی و آیت الله وحید خراسانی شرکت کرد.

او در سال ۱۳۴۷ شمسی به ایران بازگشت  و به مدت ۱۵ سال در شهر مقدس قم،  به علم آموزی  و تدریس در حوزه پرداخت.

ایشان در حوزه های علمیه مشهد و قم علاوه بر تحصیل و تبلیغ، تا سطوح عالیه را نیز تدریس  نمود و در کنار درس وبحث، به روشنگری در خصوص انقلاب و مسائل سیاسی و اجتماعی نیز می پرداخت.

فعالیت های تبلیغی اجتماعی

آیت الله عبادی، در دوران انقلاب اسلامی به فعالیتهای سیاسی روی آورد و جلسات سیاسی و فرهنگی در مدرسه سلیمان خان مشهد تشکیل داد. وی در سال ۱۳۴۳ شمسی با هماهنگی مقام معظم رهبری پس از اقامه نماز به امامت آیت الله قمی در مسجد گوهرشاد به سخنرانی و افشاگری علیه رژیم پهلوی پرداخت واکنش رژیم را برانگیخت.

 ایشان پس از پیروزی انقلاب به دستور امام راحل به مدت چهارده سال امامت جمعه زاهدان و نمایندگی ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان را عهده دار شد.

تاسیس بازار جامع زاهدان و احداث بیمارستان رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) در منطقه فقیر نشین زاهدان و کمک به محرومان جامعه، یاری رساندن به زلزله زدگان کرمان و شمال و جنوب خراسان و دیگر نقاط کشور، توسعه و ترمیم مسجد جامع زاهدان، کمک به احداث پانزده باب مدرسه در زاهدان  به نام چهارده معصوم و شهدای مسجد حضرت علی بن ابیطالب  و تأسیس چندین مسجد در استان سیستان و بلوچستان از جمله خدمات فرهنگی و اجتماعی آیت الله عبادی در این مدت بوده است.

همزمان با شروع جنگ تحمیلی، فرزندان ایشان همواره در جبهه ها حضوری دائم داشتند و سرانجام دو فرزند برومندش به نامهای سید محمدعلی وسید محسن درجبهه های  حق علیه باطل به فیض عظمای شهادت رسیدند و در بهشت شهدای زاهدان خاکسپاری شدند.

 امامت جمعه مشهد مقدس

آیت الله عبادی در مهرماه سال ۱۳۷۲ شمسی با توجه به فضا و شرایط خاصی که در استان خراسان بود، به امر مقام معظم رهبری امامت جمعه مشهد مقدس را پذیرفت و با کوله باری از تجربه و مدیریت، در شهر مقدس مشهد سکونت گزید.

 وی در سال  ۱۳۷۹دو دوره از طرف مردم استان سیستان و بلوچستان و یک دوره هم از استان خراسان در مجلس خبرگان رهبری حضوریافت.

ایشان شخصیت متقی، متواضع و بی آلایش بود و  با مردم رابطه بسیار خوبی داشت و سالها در جوار حرم شریف ثامن الحجج علیه السلام خدمت کرد. 

ارتحال

آیت­الله­ عبادی­ در­بهمن ماه سال ۱۳۸۳شمسی ­پس ­از بازگشت از سفر نهبندان، در ۳۰ کیلومتری تربت حیدریه تصادف کرد و از آنجا به مشهد منتقل و در بیمارستان امدادی بستری گردید. ایشان پس از مدتی به منزل بازگشت و سرانجام در سوم اسفندماه سال ۱۳۸۳ به دلیل حمله قلبی و عارضه ی تنفسی دار فانی را وداع گفت.

به اشتراک بگذارید:
  • بازدید: 0
  • 0
  • 0
ثبت دیدگاه
هیچ دیدگاهی برای این پست قابل نمایش نمی باشد.
ارتباط مستقیم با مسئولان
تلفن ثابت:
051-32008497
051-32008118
کد پستی:
9154656386
رایانامه:
shora@mailkh.com
ساعت کاری:
شنبه الی چهارشنبه:

ساعت 7:30 - 14

روزهای پنجشنبه:

ساعت 7:30 - 13

آدرس:
مشهد مقدس، حرم مطهر، بلوار شهید شوشتری، انتهای شهید شوشتری 7، ساختمان شورای عالی حوزه علمیه خراسان
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دبیرخانه شورای عالی حوزه علمیه خراسان می باشد، استفاده از مطالب وب سایت با ذکر منبع بلامانع است.