سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
۱۴۰۰/۰۷/۰۶
www.shorakh.com
دومیــــن حــــــوزه علمیـــــــه جهـــــــان تشیـــٌــــع
لقب
پدر
کنیه
تاریخ تولد ۱۲۹۷
وضعیت تاهل متاهل
تاریخ فوت ۱۳۴۳
محل دفن حرم مطهر حضرت رضا(ع)

 

ولادت و تحصیلات

آیت الله حاج حبیب الله گلپایگانی از علمای و بزرگان مشهد، در سال ۱۲۹۷ قمری در شهر گلپایگان به دنیا آمد. پس از گذراندن دوره کودکی، در سنین نوجوانی وارد مدارس علوم دینی شد و مقدمات را در همان شهر فرا گرفت. در سن ۱۶ سالگی جهت ادامه تحصیل به حوزه علمیه اصفهان رفت و به مدت ۲۱ سال در اصفهان به کسب علوم حوزوی و معارف الهی مشغول شد و جزو اصحاب مخصوص مرحوم آیت الله آقا نجفی قرار گرفت.

عزیمت به مشهد مقدس

آیت الله گلپایگانی در سال ۱۲۹۶ شمسی برابر با سال ۱۳۳۵ قمری و در مجاورت حضرت امام رضا علیه السلام با پای پیاده به مشهد آمد و فعالیتهای دینی خود را در این شهر آغاز نمود.

ایشان در مدرسه  فاضلخان  و پس از خرابی آن، در مدرسه خیراتخان به تدریس فقه، حدیث، تفسیر و اخلاق مشغول گردید و شاگردان فراوانی تربیت نمود که از جمله ی آن به آیت الله وحید خراسانی می توان اشاره نمود.

وی اقامه نماز جماعت در مسجد گوهرشاد را بر عهده داشت و همواره جمع کثیری از مردم و حتی بسیاری از علما مانند حضرت آیت الله حاج میرزا احمدکفایی، آیت الله حاج میرزا جواد آقا تهرانی و آیت الله میرزا حسنعلی مروارید و سایر علمای مشهد در نماز ایشان شرکت می کردند. حتی نقل شده است، زمانی که مرحوم امام خمینی رحمت الله علیه حدود یک ماه در مشهد ساکن بودند، در نماز جماعت مرحوم حاج حبیب الله گلپایگانی شرکت میکردند.

حاج عباس اسماعیل زاده (معروف به حاج شیخ عباس) حدود هشت سال ملازم و از نزدیکان مرحوم حاج حبیب الله گلپایگانی بود، از خاطرات خود نقل میکند:

«ایشان بسیار مورد احترام و اعتماد علما و بزرگان بودند در حدود سال ۳۷ و ۳۸ شمسی که جهت دیدار با امام خمینی رحمة الله علیه به قم رفتم، مرحوم امام در این دیدار به من فرمودند: به مرحوم حاج شیخ حبیب الله سلام برسانید و بگویید ما محتاج دعای ایشان هستیم.»

آیت الله حاج شیخ حبیب الله گلپایگانی عالمی زاهد بود و به مادیات توجهی نداشت و از مقامات بالای معنوی و عرفانی برخوردار بود.

ارتحال

این عالم ربانی سرانجام پس از نیم قرن خدمت و تدریس در حوزه علمیه مشهد، در سحرگاه روز ۲۳ جمادی الاخر سال ۱۳۸۴ قمری برابر با سال ۱۳۴۳ شمسی پس از قرائت سوره مبارکه صافات، دعوت حق را لبیک گفت و پیکر پاک و پس از تشییع باشکوه در «دارالسلام» حرم مطهر رضوی به خاک سپرده شد.

به اشتراک بگذارید:
  • بازدید: 0
  • 0
  • 0
ثبت دیدگاه
هیچ دیدگاهی برای این پست قابل نمایش نمی باشد.
ارتباط مستقیم با مسئولان
تلفن ثابت:
051-32008497
051-32008118
کد پستی:
9154656386
رایانامه:
shora@mailkh.com
ساعت کاری:
شنبه الی چهارشنبه:

ساعت 7:30 - 14

روزهای پنجشنبه:

ساعت 7:30 - 13

آدرس:
مشهد مقدس، حرم مطهر، بلوار شهید شوشتری، انتهای شهید شوشتری 7، ساختمان شورای عالی حوزه علمیه خراسان
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دبیرخانه شورای عالی حوزه علمیه خراسان می باشد، استفاده از مطالب وب سایت با ذکر منبع بلامانع است.