سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
۱۴۰۰/۰۷/۰۶
www.shorakh.com
دومیــــن حــــــوزه علمیـــــــه جهـــــــان تشیـــٌــــع
لقب
پدر سید محمد
کنیه
تاریخ تولد ۱۲۶۵
وضعیت تاهل متاهل
تاریخ فوت ۱۳۳۹/۰۹/۲۲
محل دفن

تولد و خانواده

آیت الله حاج سید هاشم میردامادی (معروف به نجف آبادی) در سال ۱۳۰۳ قمری در نجف اشرف در خاندان علم و فضیلت دیده به جهان گشود. نسب او با سی واسطه به فرزند امام صادق علیه السلام می رسد.

از بین این سلسله جلیله، سید محمد باقر فرزند سید مرتضی به نجف آباد اصفهان می آید و به ترویج احکام دین می پردازد. سید هاشم فرزند سید محمد از نوه های سید محمدباقر است که در دو سالگی پدر خود را از دست داد و تحت سرپرستی مادر قرار گرفت.

تحصیلات و اساتید

آیت الله سید هاشم میردامادی بعد از گذراندن  علوم مقدماتی وارد حوزه علمیه نجف اشرف شد و از محضر اکابر و بزرگان فقه و اصول آن دیار همچون آیات و مراجع عظام آخوند خراسانی، میراز محمد تقی شیرازی (معروف به میرزای کوچک)، میرزای نائینی ، حاج سید ابوالحسن اصفهانی و دیگر بزرگان بهره برد، و از دروس اخلاق و عرفان حضرات آیات سید احمد کربلایی،  سید مرتضی کشمیری و میرزا جواد آقا تبریزی استفاده کرد.

وی در دوران جوانی به درجه اجتهاد و مقام شامخ علمی رسید و پس از مدتی عازم مشهد مقدس گردید.

مبارزات سیاسی

آیت الله سید هاشم میردامادی از رهبران مبارزه با کشف حجاب رضاخان در سال ۱۳۵۴ قمری بود.

به دنبال کودتای سال ۱۲۹۹ شمسی، جریان کشف حجاب که یک نوع فرهنگ زدایی دینی و سوغات غرب به حساب می آمد، در سراسر ایران مخصوصاً در تهران ، مشهد و قم با مخالفت علما مواجه گردید.

در این ماجرا، علما و روحانیون خراسان با کشف حجاب مخالفت نمودند و مراسمی در مسجد  گوهرشاد با سخنرانی آیت الله بهلول برگزار شد که پس از لحظاتی با حمله ماموران حکومتی، این مسجد به خاک و خون کشیده شد.

آیت اله العظمی حاج‌آقا حسین قمی که به عنوان اعتراض به تهران رفته بود، دستگیر و روانه زندان گردید.

به دنبال بازداشت آیت الله العظمی قمی ، مردم مشهد در منازل علمایی همچون آیت الله اردبیلی و  آیت الله سید هاشم میردامادی تجمع کردند تا اینکه در تاریخ ده ربیع الثانی سال ۱۳۵۴ قمری باربر با ۲۰ تیر ماه سال ۱۳۱۴ شمسی، ماموران دستگاه، مسلحانه وارد منازل علما شدند و عده ای را مجروح و دستگیر نمودند.

پس‌ازآن، مردم به مبارزه خود ادامه دادند و به مسجد گوهرشاد رفتند. ماموران حکومتی نیز دوباره حمله کرده و کشتار وسیعی را به راه انداختند و رهبران و علمای نهضت را همانند حضرات آیات سید هاشم میردامادی، سید یونس اردبیلی، شاهرودی و نهاوندی بازداشت نمودند.

آیت الله سید هاشم میردامادی مدتی به زندان ها منتقل شد و پس‌ازآن به همراه ۲۴ نفر دیگراز علمای مبارز، محاکمه و ابتدا به قزوین و سپس به سمنان تبعید گردید.

ایشان پس از سرنگونی حکومت رضاخان در سال ۱۳۲۰ شمسی دوباره به مشهد مقدس بازگشت و سالیان متمادی به اقامه نماز جماعت و تفسیر قرآن در مسجد گوهرشاد حرم رضوی و تألیف کتاب پرداخت.

 

تألیفات

آیت الله میردامادی در طول عمر با برکت خود، آثار متعددی تألیف نمود که از آن جمله رساله ای در رجعت، ترجمه کتاب «سیف الامه» مرحوم نراقی که بخشی از آن ناتمام ماند و توسط فرزندش سید حسن ترجمه گردیده است، شرح حال علمای بزرگ همراه با داستان ها، «خلاصه البیان فی تفسیر القرآن» که چهار جلد آن به طبع رسیده است، حاشیه ره عروه الوثقی، برخی از تقریرات دروس مرحوم آخوند خراسانی و میرزای نائینی و جزواتی در علم اخلاق می باشد.

وفات

آیت الله حاج سید هاشم میردامادی نجف آبادی سرانجام، در شب سه شنبه ۲۳ جمادی الثانی سال ۱۳۸۰ قمری به علت بیماری و در سن ۷۷ سالگی دار فانی را وداع گفت و در جوار حرم مطهر رضا علیه السلام در «رواق دارالسعاده» به خاک سپرده شد.

به اشتراک بگذارید:
  • بازدید: 0
  • 0
  • 0
ثبت دیدگاه
هیچ دیدگاهی برای این پست قابل نمایش نمی باشد.
ارتباط مستقیم با مسئولان
تلفن ثابت:
051-32008497
051-32008118
کد پستی:
9154656386
رایانامه:
shora@mailkh.com
ساعت کاری:
شنبه الی چهارشنبه:

ساعت 7:30 - 14

روزهای پنجشنبه:

ساعت 7:30 - 13

آدرس:
مشهد مقدس، حرم مطهر، بلوار شهید شوشتری، انتهای شهید شوشتری 7، ساختمان شورای عالی حوزه علمیه خراسان
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دبیرخانه شورای عالی حوزه علمیه خراسان می باشد، استفاده از مطالب وب سایت با ذکر منبع بلامانع است.