۱۴۰۰/۰۵/۱۱
www.shorakh.com
دومیــــن حــــــوزه علمیـــــــه جهـــــــان تشیـــٌــــع
لقب
پدر
کنیه
تاریخ تولد ۱۲۷۵
وضعیت تاهل متاهل
تاریخ فوت ۱۳۶۳/۰۷/۰۱
محل دفن حرم مطهر حضرت رضا(ع)

ولادت و تحصیلات

 حضرت آیت الله حاج سید محمد رضا بروجردی فرزند حاج سید فخرالدین موسوی بروجردی در سال ۱۳۱۴ قمری برابر با سال ۱۲۷۵ شمسی در شهر بروجرد و در بیت علم و فضیلت  به دنیا آمد. نسب مبارک ایشان از سوی پدر سادات نوربخشی وازطرف مادر به سلسله سادات طباطبایی بروجرد می رسد.

وی پس از گذراندن دوره کودکی و فراگیری مقدمات به همراه پدرش عازم مشهد مقدس شد و سطوح عالیه را نزد آیت الله حاج شیخ حسن برسی فراگرفت و قریب به ۲۰ سال از محضر آیات عظام حاج‌آقا حسین قمی و حاج میرزا محمد آقازاده تلمذ نمود.

آیت الله بروجردی پس از واقعه دلخراش مسجد گوهرشاد مورد تعقیب قرار گرفت و مخفیانه به عراق مهاجرت کرد تا ضمن رهایی از رژیم پهلوی، به تکمیل تحصیلات عالی خود  بپردازد.

ایشان ابتدا به احترام استادش مرحوم حاج‌آقا حسین قمی مدتی به کربلا رفت و پس از چندی به دعوت و سفارش آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی عازم نجف اشرف شد و مدت ۱۲ سال از محضر آیات عظام میرزای نائینی،آقا ضیاءالدین عراقی و سید ابوالحسن اصفهانی بهره مند و موفق به دریافت اجازه اجتهاد از دو استاد متاخر خود گردیدکه بعدها موردتاییدآیتالله حاج شیخ عبدالکریم حائری نیز قرار گرفت.

وی در نجف اشرف به تدریس سطوح عالیه و خارج فقه و اصول و دروس معقول مشغول شد و شاگردان فراوانی تربیت نمود که از آن میان به مرحوم علامه جعفری، شهید نواب صفوی، مرحوم شیخ عبدالحسین واعظ خراسانی و مرحوم حاج سید هاشم تهرانی می توان اشاره کرد.

 

اقامت در مشهد مقدس

ایشان پس از مدتی، با خوب آمدن استخاره و آرام شدن اوضاع به ایران بازگشت و ابتدا به سفارش حضرت آیت الله بروجردی به قم رفت اما دیری نپایید که به جهت انس دیرینه ای که با حوزه علمیه مشهد داشت، به این شهر مراجعت نمود و ادامه فعالیت های علمی و تبلیغی خود در جوار مرقد مطهر حضرت رضا علیه السلام اهتمام ورزید.

این عالم ربانی سالیان متمادی به تدریس خارج فقه و اصول، اخلاق و تفسیر اشتغال داشت و همواره جمع کثیری از طلاب و روحانیون در درس ایشان شرکت می کردند به طوری که به گفته فرزند ایشان آیت الله حاج سید مجتبی علم الهدی بروجردی صدهانغر در درس ایشان در مسجد گوهرشاد شرکت می نمودند.

آیت الله بروجردی همواره ارتباط نزدیکی با عموم مردم داشت و سالیان متمادی در شبستان بزرگ مسجد جامع گوهرشاد، در منزل شخصی خود و در اواخر عمر شریفش به اصرار مؤمنین و ارادتمندان در مسجد ثامن الائمه علیه السلام (کوچه گندم آباد) به  اقامه نماز جماعت و تبلیغ دین و ترویج احکام مشغول بود.

ایشان با نهضت  مرحوم امام خمینی موافق بود و در مدت عمر با برکت خود هیچگاه در مجالس شاه وحکومت شرکت نکرد.

او در دوران حیات خود آثاری مانند رساله ای در اجتهاد و تقلید و عدالت، رساله توضیح المسائل وفقه الاحادیث را برای استفاده  اهل علم تألیف نمود که کتاب اخیر ایشان هنوز به چاپ نرسیده است.

ارتحال

آیت الله حاج سید محمدرضا بروجردی سرانجام در اول مهر سال ۱۳۶۳ شمسی در سن ۸۸ سالگی دعوت حق را لبیک گفت و پیکرش پس از تشییع در غرفه شماره شش صحن  آزادی حرم مطهر رضوی به خاک سپرده شد.

فرزندان ایشان معروف به «علم الهدی بروجردی» هم اکنون از علماء،  مدرسین و ائمه جماعات برجسته  شهر مقدس مشهد می باشند.

به اشتراک بگذارید:
  • بازدید: 0
  • 0
  • 0
ثبت دیدگاه
هیچ دیدگاهی برای این پست قابل نمایش نمی باشد.
ارتباط مستقیم با مسئولان
تلفن ثابت:
051-32008497
051-32008118
کد پستی:
9154656386
رایانامه:
shora@mailkh.com
ساعت کاری:
شنبه الی چهارشنبه:

ساعت 7:30 - 14

روزهای پنجشنبه:

ساعت 7:30 - 13

آدرس:
مشهد مقدس، حرم مطهر، بلوار شهید شوشتری، انتهای شهید شوشتری 7، ساختمان شورای عالی حوزه علمیه خراسان
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دبیرخانه شورای عالی حوزه علمیه خراسان می باشد، استفاده از مطالب وب سایت با ذکر منبع بلامانع است.