سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
۱۴۰۰/۰۷/۰۶
www.shorakh.com
دومیــــن حــــــوزه علمیـــــــه جهـــــــان تشیـــٌــــع
لقب
پدر سید محمد صادق
کنیه
تاریخ تولد ۱۲۹۸
وضعیت تاهل متاهل
تاریخ فوت ۱۳۸۰/۰۷/۲۷
محل دفن حرم مطهر حضرت رضا(ع)

ولادت و تحصیلات

آیت الله سید محمدباقر حجت طباطبایی از نوادگان فقهای نامدار شیعه سید محمد مجاهد، سید علی صاحب ریاض المسائل و علامه بحرالعلوم است که در سال ۱۳۳۷ قمری برابر با سال ۱۲۹۸ شمسی در بیت علم و فضیلت در شهر کربلا به دنیا آمد.

ایشان که در هنگام تولد پدر خود را از دست داد، دوران کودکی را تحت سرپرستی مادر خود سپری نمود و پس از آموختن دروس مکتبخانه، تحت تصدی و اشراف عمویشان مرحوم سید حسن حجت و سید عبدالحسین حجت که هر دو  از علما و مراجع کربلا بودند، وارد حوزه علمیه شد و مقدمات و سطوح را نزد اساتید برجسته فرا گرفت.

وی دروس ادبیات را نزد آیت الله شیخ علی اکبر سیبویه و بسیاری از دروس سطح عالی را نزد عموی خود آیت الله سید حسن حجت و اساتید دیگری مانند آیت الله شیخ مرتضی آل یس فراگرفت  و در حدود ۱۲ سالگی عازم نجف اشرف شد.

آیت الله سید محمد باقر حجت چند سالی بعد به دلیل درگذشت عمویشان وبه تقاضای مردم کربلا به این شهر بازگشت و به ادامه برنامه های علمی خود وتدریس و همچنین اقامه جماعت در حرم مطهر امام حسین علیه السلام پرداخت.

اقامت در مشهد مقدس

ایشان در اثر برخی مسائل شخصی در سال ۱۳۶۰ قمری مصادف با سال۱۳۲۰ شمسی همزمان با حضور روس ها  در مشهد مقدس عازم این شهرشد و در مدرسه سلیمان خان سکونت گزید.

وی ضمن ازدواج با دختر مرحوم آیت الله حاج شیخ مرتضی آشتیانی تصمیم گرفت تا برای همیشه در مشهد مقدس بماند،  به همین جهت فعالیت های خود را در این شهر گسترش داد.

آیت الله حجت در این دوره به همراه هم بحث خود آیت الله میرزا حسن صالحی در درس خارج فقه مرحوم آیت الله حاج شیخ هاشم قزوینی در مدرسه حاج حسن شرکت کرد و تقریرات درس استاد خود را نوشت و مورد توجه استادش نیز واقع گردید.

وی پس از ورود آیت الله میلانی به مشهد بار دیگر در درس ایشان نیز حاضر شد و در کنار آن، خود سالیان متمادی به تدریس سطوح عالیه (رسائل، مکاسب و کفایه) اهتمام ورزید.

ارتحال

آیت الله سید محمد باقر حجت پس از چندین سال بیماری و مدتی بستری در بیمارستان امام هادی علیه السلام مشهد، سرانجام در روز پنجشنبه ۲۷ دی سال ۱۳۸۰ شمسی بر اثر سکته در ۸۶ سالگی درگذشت و به سرای جاودان شتافت. پیکر پاکش روز بعد پس از تشییع باشکوهی با حضور علما و علاقمندان به ایشان در صحن آزادی حرم امام رضا به خاک سپرده شد.

به اشتراک بگذارید:
  • بازدید: 0
  • 0
  • 0
ثبت دیدگاه
هیچ دیدگاهی برای این پست قابل نمایش نمی باشد.
ارتباط مستقیم با مسئولان
تلفن ثابت:
051-32008497
051-32008118
کد پستی:
9154656386
رایانامه:
shora@mailkh.com
ساعت کاری:
شنبه الی چهارشنبه:

ساعت 7:30 - 14

روزهای پنجشنبه:

ساعت 7:30 - 13

آدرس:
مشهد مقدس، حرم مطهر، بلوار شهید شوشتری، انتهای شهید شوشتری 7، ساختمان شورای عالی حوزه علمیه خراسان
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دبیرخانه شورای عالی حوزه علمیه خراسان می باشد، استفاده از مطالب وب سایت با ذکر منبع بلامانع است.