سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
۱۴۰۰/۰۷/۰۶
www.shorakh.com
دومیــــن حــــــوزه علمیـــــــه جهـــــــان تشیـــٌــــع
لقب
پدر سید محمد رضا
کنیه
تاریخ تولد ۱۲۹۸/۰۲/۲۵
وضعیت تاهل متاهل
تاریخ فوت ۱۳۸۱/۰۴/۱۵
محل دفن حرم مطهر حضرت رضا(ع)

ولادت و تحصیلات

حضرت آیت الله حاج سید کاظم مرعشی در روز جمعه پانزدهم شعبان سال ۱۳۳۷ قمری برابر با سال ۱۲۹۸ شمسی به همراه برادرش آیت الله حاج سید مهدی در نجف اشرف و از پدری عالم و مادری منسوب به بیت مجدد مذهب جعفری مرحوم آیت الله حاج سید محمد حسن شیرازی به دنیا آمد.

وی در پنج سالگی پدر عالم خود را از دست داد ولی این امر، خللی در اراده او جهت تحصیل و دانش اندوزی ایجاد نکرد.

 ایشان در سال ۱۳۴۷ قمری به ایران بازگشت و در شهرستان رفسنجان به فراگیری مقدمات و ادبیات فارسی پرداخت. وی مدتی بعد در سال ۱۳۵۳ قمری جهت کسب علوم و معارف اهل بیت علیه السلام به حوزه علمیه قم هجرت کرد و در مدرسه فیضیه به همراه برادرش، به تحصیل مقدمات و سطوح عالیه حوزوی روی آورد و از محضر اساتید و علمای برجسته ای مانند ادیب تهرانی و آیت الله مرعشی نجفی تلمذ نمود.

آیت الله حاج سید کاظم مرعشی سپس در دروس خارج فقه و اصول آیات عظام حاج سید محمد حجت، حاج سید محمد تفی خوانساری، حاج سید صدر الدین صدر، امام خمینی و حاج‌آقا حسین بروجردی شرکت کرد و همزمان به تدریس دروس سطح پرداخت.

هجرت به نجف اشرف

ایشان پس از تکمیل مراتب علمی و معنوی در سال ۱۳۷۰ قمری برابر با سال ۱۳۲۸ شمسی به نجف اشرف مهاجرت کرد و با وجود قوه استنباط و اجتهاد، به مدت چهار سال در درس خارج فقه و جلسات استفتائی حضرت آیت الله حاج سید عبدالهادی شیرازی و دروس آیات عظام خوئی و حکیم حضور یافت و به درجه اجتهاد نایل آمد.

وی سالیان متمادی در حدود ۲۲ سال در حوزه علمیه نجف اشرف به تدریس سطوح عالیه و خارج فقه و اصول پرداخت و شاگردان فراوانی را ترییت نمود.

بازگشت به ایران و اقامت در مشهد مقدس

آیت الله حاج سید کاظم مرعشی در سال ۱۳۹۲ قمری برابر با سال ۱۳۵۰ شمسی به ایران بازگشت و بعد از دو سال توقف در حوزه علمیه قم، ساکن شهر مقدس مشهد شد.

ایشان در حوزه علمیه مشهد در کنار تدریس فقه و اصول، به تألیف، پاسخگویی به سوالات فقهی و شرعی مردم و اقامه جماعت نیز اشتغال داشت و در مدت حیات با برکت خود خدمات اجتماعی فراوانی انجام داد.

او در جریان انقلاب اسلامی، از پیشگامان انقلاب در مشهد بود و همگام با علمای مشهد در تجمعات راهپیمایی‌های ایام انقلاب شرکت می کرد. وی در شکستن محاصره بیمارستان امام رضا علیه السلام و صدور اطلاعیه های متعدد، اقدامات موثری انجام داد و منزلش کانون رایزنی ها، تصمیم گیری ها و حضور نیروهای انقلابی بود.

آیت الله مرعشی پس از پیروزی انقلاب اسلامی،  چند بار به جبهه های نبرد حق علیه باطل شتافت و در تقویت روحیه رزمندگان اسلام نقش بسزایی ایفا نمود.

ارتحال

این فقیه عالیقدر و مجاهد ربانی سرانجام در۲۴ ربیع الاخر سال ۱۴۲۳ قمری مصادف با پانزده تیر ماه سال ۱۳۸۱شمسی در سن ۸۳ سالگی در مشهد چشم از جهان فرو بست و پیکر پاکش پس از تشییع جنازه و اقامه نماز سوی برادرش آیت الله حاج سید مهدی مرعشی، در رواق «دارالزهد» حرم مطهر رضوی به خاک سپرده شد.

به اشتراک بگذارید:
  • بازدید: 0
  • 0
  • 0
ثبت دیدگاه
هیچ دیدگاهی برای این پست قابل نمایش نمی باشد.
ارتباط مستقیم با مسئولان
تلفن ثابت:
051-32008497
051-32008118
کد پستی:
9154656386
رایانامه:
shora@mailkh.com
ساعت کاری:
شنبه الی چهارشنبه:

ساعت 7:30 - 14

روزهای پنجشنبه:

ساعت 7:30 - 13

آدرس:
مشهد مقدس، حرم مطهر، بلوار شهید شوشتری، انتهای شهید شوشتری 7، ساختمان شورای عالی حوزه علمیه خراسان
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دبیرخانه شورای عالی حوزه علمیه خراسان می باشد، استفاده از مطالب وب سایت با ذکر منبع بلامانع است.